Вход/Регистрация

Юридические услуги. Киев и Украина

Viber 095-573-20-30
Telegram 096-545-40-33

Суббота, 12 Август 2017 09:47

Криптовалюта і майнінг - законно чи ні

Оцените материал
(2 голосов)
Друга хвиля хайпа на тему Майнінг накрила країну. Перша пройшла в червні, коли курс біткоіни пробив нові висоти в 2600 $, і залишила за собою зростання індустрії в Україні. Всім стало ясно, що Майнінг, біткойн і блокчейн це не тільки якісь модні ІТ штучки, але і реальний сектор економіки з реальними доходами. Засікли тему і в СБУ, вони і запустили другу хвилю, накривши майнінговою ферму в Інституті Патона.
Пора час розібратися в юридичних аспектах Майнінгу, в чому праві правоохоронці, а в чому праві інвестори.


Отже, вихідні дані можна подивитися в ухвалі суду, який дав санкцію на обшук, вона доступна тут http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/68107852.


Що примітно:

суд закопіпейстіл подання слідчого, в якому можна побачити набір суперечать фраз "з метою виготовлення та емісії копійчаних сурогатів криптовалюти «біткоін», випуск та обіг якої на территории України Заборонений", "в Порушення вимог реєстрації платіжніх ОРГАНІЗАЦІЙ, платіжніх систем, учасников платіжніх систем та Операторів послуг Платіжної інфраструктурі "і" вірішілі вчініті підробку Банківських документів ". На підставі цього, суд дозволив оглянути і вилучити "комп'ютерну техніку в тому чіслі та званні «Майнери".

А ось що не можна побачити в ухвалі, так це адекватну статтю Кримінального Кодексу, так само як і розуміння що таке "майнер".


Криптовалюта і майнінг - законно чи ні

Що говорить кримінально-процесуальне законодавство:

Будь-яке кримінальне провадження, внесене в ЕРДР, повинно мати вказаний склад злочин, а значить конкретну статтю (частина статті) КК. Також, визначення про обшук має бути обгрунтованим, з чіткою аргументацією "навіщо" і "що це дасть слідству". Нескладно помітити, що хаотичне визначення схоже на безпідставне і незаконне, принаймні частково.


Що це означає:

Правоохоронні органи ні чорта не розуміють в суті Майнінгу і криптовалюти, зате вони зрозуміли, що це прибуткова справа. Значить, будуть шукати ферми, вносити до реєстру кримінальні виробництва, і намагатися заходити "на обшук" під будь-яким абияк законним приводом.


Позиція НБУ:

Вчора ж в публічну комунікацію включився і НБУ, заявивши, що bitcoin не має певного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin і регулювання угод з ним в світі. У різних країнах Bitcoin класифікують по-різному - як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України поки офіційно не підтримує жодне з наведених визначень.

Юридична допомога

Що це означає:

Така офіційна позиція НБУ вибиває грунт з-під ніг правоохоронних органів в частині незаконності Майнінгу криптовалюта. По суті, ми бачили хаотичні і некоректні, але все ж посилання на окремі норми законодательтва, ніби як порушені внаслідок Майнінг. Тепер навіть так не можна, адже офіційна позиція НБУ по суті означає "немає таких норм національного законодавства, які порушує Майнінг криптовалюта".

Криптовалюта і майнінг - законно чи ні


Кримінальний кодекс говорить: Підставою крімінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, Пожалуйста містіть склад злочини, передбачення Кодексом.

Конституція України: В Україні діє принцип верховенства права. Принцип правової визначеності є невід'ємною, органічною складових принципу верховенства права.

Простіше кажучи, все, що прямо не написано в КК, не є злочином, і "не можна порушити норму закону, якої немає". Ще простіше: Майнінг законний, криптовалюта теж.


Чому ще можуть прийти правоохоронці, або що ще може порушити Майнінг:

    
обладнання несертефіцірованно і / або нерозмитнене
    
несанкціонований відбір електроенергії
    
незаконні платежі в мережі Інтернет
    
ухилення від сплати податку на прибуток
    
пособництво тероризму


Що робити, якщо у вас ферма і до вас прийдуть (прийшли)

    
запастися документацією законного походження обладнання, наприклад накладні, договори поставки, гарантійні листи
    
мати договори купівлі електроенергії та квитанції про сплату, але не зберігати в приміщенні зайвого
    
ретельно перевіряти обґрунтування для обшуку, коло осіб, що мають право його провести, конкретну специфікацію обородуванія, що підлягає вилученню
    
надати роздруківку з офіційними позиціями про юридичну природу Майнінг і криптовалюта
    
дозволяти правоохоронцям здійснювати виключно законні дії
    
зафіксувати всі дії і оскаржити будь-які незаконні дії
    
оскаржити дії правоохоронців в інших інстанціях

Криптовалюта і майнінг - законно чи ні

Загалом, складно зрозуміти, навіщо правоохоронні органи в стилі погано підготовленого кавалерійського наскоку напали на Майнінг. Поки що ні Майніг, ні криптовалюта жодним чином не порушують законів України. У той же час, ці сфери обов'язково треба регулювати, вся надія на НБУ.

Переклад статті адвоката В.Власюка, переклад на українську ЮТК
Прочитано 267 раз

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×