Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %08 %964 %2018 %22:%Май

Як новим ЦПК України обмежуються права позивача

Оцените материал
(1 Голосовать)
На днях состоялось заседание Совета адвокатов города Киева, на котором юристы обсудили новый Гражданский процессуальный кодекс Украины, а саме Як новим ЦПК України обмежуються права позивача
Зміна розміру позовних вимог

За старим ЦПК заборонено збільшувати і зменшувати розмір позовних вимог під час судових дебатів (ч. 8 ст. 193). Тобто міняти розмір позовних вимог до стадії судових дебатів можна.

Як новим ЦПК України обмежуються права позивача. За новим ЦПК позивач може змінити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання. А при спрощеному провадженні - до початку першого судового засідання (п. 2 ч. 2 ст. 49). При цьому доплатити судовий збір доведеться до подачі відповідної заяви до суду (ч. 3 ст. 176).

Теж саме стосується зміни предмета або підстав позову. Це можливо зробити до закінчення підготовчого засідання. А в разі спрощеного виробництва - за 5 днів до першого судового засідання (ч. 3 ст. 49).

Учасники круглого столу критично ставляться до такого нововведення. Адже після підготовчого засідання можуть стати відомі нові обставини, які, теоретично, можуть привести до необхідності зміни підстав позову або розміру позовних вимог. Але новий Кодекс не дозволяє заявляти про такі зміни після підготовчого засідання.

Як варіант виходу з ситуації - юристи пропонують просити про перерву під час підготовчого засідання. Суд дійсно може оголосити перерву в підготовчому засіданні. Але, по-перше, підстави для цього вкрай обмежені (ч. 5 ст. 198), а по-друге, терміни підготовчого провадження невеликі - 60 днів (ч. 3 ст. 189).

 

неналежний відповідач

Відповідач, замінений іншим відповідачем, має право заявити вимогу про компенсацію судових витрат, понесених ним у результаті необґрунтованих дій позивача (ч. 5 ст. 51). Питання розподілу судових витрат вирішується в постанові про заміну неналежного відповідача.

 

Адвокатська монополія

Сторона може самостійно брати участь в суді (самопредставництво) або через свого представника (ст. 58). Юрособа «самопредставляется» в особі свого директора або члена виконавчого органу. Так що, корпоративні юристи, які не адвокати, можуть отримати підвищення.

Згідно ст. 60 нового ЦПК, представником в суді може бути адвокат або законний представник. Останній представляє інтереси неповнолітніх та недієздатних, тобто законні представники - це батьки, опікуни (ст. 59).

Таким чином, за загальним правилом, якщо фізособи і юрособи (директор, член виконавчого органу) не хочуть представляти себе самі, їм знадобиться адвокат. Проте є винятки. У трудових і малозначних суперечках, адвокат не обов'язковий. У таких справах представником може бути будь-яка особа, яка досягла 18 років має цивільну процесуальну дієздатність (ч. 2 ст. 60).

Держорган може бути представлений в суді в особі його керівника або представника (ч. 4 ст. 58). Оскільки представником, згідно зі ст. 60, може бути тільки адвокат, виходить, що держорган може представляти або начальник, або адвокат. Варіант законних представників не розглядається, тому що вони для дітей та недієздатних.

Оскільки таке трактування норми ГПК величезною проблемою для держорганів (начальник ходить на всі суди або необхідний адвокат), суди можуть виробити іншу практику. Тим більше що, згідно з Конституцією, представництво державних органів влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно адвокатами здійснюється з 2020 року.


Довіреність від фізичної особи

За загальним правилом довіреність фізособи повинна бути нотаріально завірена (ч. 2 ст. 62). Однак відповідно до абз. 2 цієї норми, в разі задоволення прохання завірити довіреність фізособи на супровід справи, суд без виходу до нарадчої кімнати приймає постанову.

Учасники круглого столу так трактують цю норму: фізособа може прийти з представником в судове засідання і попросити суд запевнити ненотаріальную довіреність фізособи на свого представника. Тобто заощадити на нотаріусі.
Прочитано 1219 раз

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×