Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%AM, %27 %387 %2022 %08:%Нояб

Суди під час війни

Оцените материал
(1 Голосовать)

Як відомо, з 24 лютого 2022 року на всій території України запроваджено військовий стан. Формально це впливає процес здійснення судочинства. Це також наголошує і на статті 26 Закону України «Про правовий режим військового стану», зокрема:

 

1) Правосуддя на території, на якій запроваджено військовий стан, здійснюється лише судами, створеними відповідно до Конституції України;

2) Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється;

3) Створення надзвичайних та спеціальних судів не допускається.

 

У той же час на практиці забезпечення сталої роботи судів є досить складним завданням і іноді об'єктивно неможливим. Так, на тимчасово окупованій території України роботу судів було припинено. Це стосується зокрема Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей. Такий стан справ потребує швидкого вирішення, у зв'язку з чим на законодавчому рівні та органами суддівського самоврядування було врегульовано питання здійснення правосуддя з певними особливостями.

1. Зміна територіальної підсудності.

03.03.2022 було прийнято Закон України № 2112-IX, яким частину 7 статті 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» було викладено у такій редакції: «У разі неможливості здійснення правосуддя судом з об'єктивних причин під час військового чи надзвичайного стану, У зв'язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що приймається за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду. до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення також є основою передачі всіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється».

Така редакція норми дозволила прискорити процес зміни територіальної підсудності, оскільки надала відповідні повноваження Голові Верховного Суду. Внаслідок цього Головою Верховного Суду було видано розпорядження щодо зміни територіальної підсудності судів, що знаходяться на тимчасово окупованій території України. У зв'язку з цим усі справи, що розглядалися такими судами, будуть передані іншим певним судам.

Ознайомитись із розпорядженнями можна на офіційному сайті Верховного Суду (https://supreme.court.gov.ua).

2. Передача матеріалів справи.

13.03.2022 Голова Верховного Суду видав розпорядження, яким встановлено рекомендації судам першої та апеляційної інстанції у разі захоплення населеного пункту та/або суду або безпосередньої загрози його захоплення. Рекомендації стосуються організації евакуації із приміщень судів; вивезення справ, серверів, бухгалтерських документів; знищення документів, які містять державну таємницю тощо.

Так, як зазначено в рекомендаціях, за умови відповідної можливості необхідно здійснити вивіз судових справ, що передусім перебувають у провадженні суддів, або хоча б вивозити найважливіші (резонансні) справи: матеріалів кримінальних проваджень, у яких особа утримується під вартою; виробництв щодо неповнолітніх; проваджень щодо особливо тяжких злочинів; інших справ, розгляд яких може мати важливе значення для прав учасників процесу. Якщо такої можливості немає – забезпечити зберігання таких справ у сейфах у приміщенні суду.

Таким чином, не виключено випадків, коли деякі справи (наприклад, цивільні) не будуть вивезені до іншого суду. Так, це може бути проблемою для завершення слухання відповідних процесів. Проте норми процесуального законодавства дозволяють здійснити відновлення втраченого судового провадження. Крім того, якщо рішення ще не було ухвалено, особа не позбавляється права знову звернутися до суду з позовом.

3. Розгляд справи під час дії воєнного стану.

Починаючи з 24.02.2022, Рада суддів України, а також Голова Верховного Суду видали кілька рішень та рекомендацій щодо функціонування судів в умовах військового стану. Ними введено таке:

1) Здійснення судом судочинства може бути припинено, якщо виникли випадки загрози здоров'ю, життю та безпеці відвідувачів та працівників суду;

2) Переведення працівників суду, по можливості, на дистанційну роботу;

3) можливість відкладення розгляду справ у зв'язку з військовими діями або участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції;

4) Обмеження допуску осіб, які не є учасниками справи, на судові засідання;

5) Припинення проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;

6) Невідкладні справи можуть бути розглянуті тільки за наявності письмової згоди всіх учасників процесу.

Прочитано 301 раз

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×