Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %29 %918 %2013 %21:%Март

Спадкування землі сільськогосподарського призначення іноземцями

Оцените материал
(17 голосов)
Відповідно до Земельного кодексу України іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки у разі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності;

в) прийняття спадщини.

Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

 Наслідками не виконання іноземними громадянами умови продажу земельної ділянки с / г призначення у встановлені терміни є примусове припинення права власності на земельну ділянку в судовому порядку.

У відповідності з тим же Земельним кодексом на відчуження земель сільськогосподарського призначення діє мораторій, який триватиме до 2016 року, іншими словами продаж таких ділянок заборонена.

В результаті, для спадкоємців-іноземців, яким дісталася земля с / г призначення утворилася абсолютно нелогічна ситуація в якій вони повинні продати, то власниками чого не можуть стати.

Ситуацію прояснив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, давши роз'яснення у своєму листі:

Пункт Земельного кодексу, яким встановлено заборону купівлі-продажу або іншого способу відчуження земельних ділянок с / г призначення, не поширюється на правовідносини спадкування земель іноземцями, оскільки положення Земельного кодексу, що визначає, що землі с / г призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню, є імперативним.

Суд зазначив, що допускається можливість придбання у спадщину земельних ділянок с / г призначення іноземцями, але при цьому протягом року такі особи зобов'язані здійснити їх відчуження, оскільки успадковані земельні ділянки с / г призначення не можуть перебувати у приватній власності осіб без громадянства та іноземних громадян . У разі невиконання цієї вимоги настають передбачені Земельним кодексом наслідки, а саме: право власності на земельну ділянку може бути примусово припинене за рішенням суду.

У відповідності зі статтею 1268 ЦК незалежно від моменту прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини (смерті спадкодавця), що ж стосується нерухомого майна стаття 1299 ЦК повідомляє про те, що право власності на нерухоме майно з'являється у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна .

Крім того, у відповідності зі ст. 125 Земельного кодексу право власності на наслідуваний земельну ділянку, виникає після одержання спадкоємцем документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його держреєстрації, після чого на зазначені правовідносини повністю поширюються гарантії права власності. Таким чином, обчислення річного терміну «добровільного» відчуження слід починати з дати отримання іноземним громадянином або особою без громадянства держакту на право приватної власності на земельну ділянку.

Отже, за відсутності факту «добровільного» відчуження іноземним громадянином або особою без громадянства успадкованого земельної ділянки він підлягає примусовому відчуженню, яке здійснюється на підставі відповідного судового рішення.

На думку ВССУ, обчислення терміну «добровільного» відчуження слід починати з дати отримання іноземним громадянином або особою без громадянства державного акта на право приватної власності на земельну ділянку.

Таким чином, спадкоємцеві-іноземцю необхідно здійснити такий порядок дій:

1. Прийняти спадщину, шляхом подачі заяви нотаріусу. Спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також малолітні, неповнолітні, обмежено недієздатні, визнаються такими, хто прийняв спадщину автоматично. Для прийняття спадщини законом дається 6 місячний термін з моменту відкриття спадщини. Для нерухомого майна діє особливий порядок прийняття спадщини, а саме, спадкоємець стає власником успадкованого нерухомого майна в момент державної реєстрації майна.

2. Оформити права власності на землю. Спадкоємці, що прийняли спадщину отримують свідоцтва на право на успадковане майно. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємця, зберігаючи своє цільове призначення. Цільове призначення вказується в державному акті на землю.

3. Здійснити відчуження земельної ділянки с / г призначення, т.е продати, обміняти або подарувати.
Процедура не з простих, потрібно потрудитися, і правильно все розрахувати, адже для іноземного громадянина (якщо він не резидент) податок на успадковане майно складе 15%, а при подальшому відчуженні необхідно сплатити додатковий податок. В результаті процес оформлення спадщини необхідно поєднати з пошуком покупця наследуемой землі.

Ксенія Тарасова адвокат
переклад ЮТК
Прочитано 5758 раз

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×