Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %09 %991 %2012 %22:%Нояб

Уникаємо стягнення майна за боргами. Декілька розповсюджених способів

Оцените материал
(4 голосов)
Питання та роздуми щодо збереження майна зазвичай виникають у позичальника вже після звернення кредитора до суду або навіть після отримання листа від державного виконавця. Однак набагато раціональніше думати про це раніше.
Часто клієнти звертаються до юристів з так званої «безвихідною» ситуацією: коли заборгованість по кредиту складає вже космічні цифри, які навіть при великому бажанні сплатити неможливо. У такому випадку, якщо банк не йде на поступки, а оплатити заборгованість позичальник не в змозі, необхідно зважено проаналізувати всі можливі сценарії і наслідки ситуації, що склалася і прийняти ефективні рішення.
Одним з найбільш негативних наслідків стягнення кредитором заборгованості за кредитом є звернення стягнення на майно боржника. У список цього майна можуть увійти будь-які речі, особливо цікавим для банку є нерухоме майно. Отже, при виникненні проблем з кредитом слід вжити заходів для збереження свого майна і майна поручителів.Деякі способи уникнення стягнення майна
1. Відчуження майна. Даний спосіб є законним і актуальним до накладення арешту на майно боржника при застосуванні заходів забезпечення позову або після відкриття виконавчого провадження. Звичайно, мова йде про майно, щодо якого немає обтяжень (застава, заборона відчуження і т.п.).
Для збереження такого майна, його слід переоформити (укласти договір дарування, наприклад) на близьких родичів, надійних друзів (можливо, на дітей). Не варто переоформляти майно на чоловіка, адже тоді при стягненні боргу може постраждати половина цього майна (правовий режим спільної сумісної власності). «Надійність» друзів і родичів може підкріпити боргова розписка на суму вартості переоформленого майна.
Непоганим варіантом є продаж свого майна, від якої можна отримати суму грошей за реальною вартістю такого майна. Ці гроші можуть піти на погашення кредитної заборгованості. У разі звернення стягнення на майно, в примусовому порядку воно буде продаватися на значно менш вигідних умовах і для боржника, і для кредитора. Зазвичай майно продається з торгів не більш ніж за 70% його ринкової вартості.
Слід зазначити, що 25 квітня 2012 Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ своєю постановою визнав на практиці право сторони кредитного договору, закріплене в ст. 41 Конституції України, володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. В рішенні суду вказано, що особа може подарувати належне їй майно, незважаючи на те, що має заборгованість перед фінансовою установою.
Таким чином, банк не зможе визнати недійсними договори з відчуження майна боржника, якщо це майно не було заставлено або заарештовано.
2. «Затягування» процедури звернення стягнення на майно. Виграти час на збереження свого майна можна як під час судового розгляду, так і при примусовому виконанні рішення суду. Відтягування моменту стягнення майна сприяє:
    продовженню терміну користування майном;
    можливості отримати доходи від цього майна (отримання орендної плати, використання в господарській діяльності і т.д.);
    формування довгострокової стратегії захисту іншого майна (наприклад, повноцінне оформлення договорів відчуження іншого майна згідно способу № 1).
Крім того, за роки розгляду справи, можуть змінитися норми, судова практика з розгляду подібних справ, економічні тенденції, політика банку, а також матеріальне становище боржника.
В цій ситуації доречно звернути увагу на загальне праввило юридичних технологів (і не лише їх): "Не можеш вирішити проблеми - потяни час." Вісімдесят відсотків проблем відпадають самі собою з часом. В цьому викривається закон буття: "Все тече-все змінюється".
Після прийняття судом остаточного рішення і подання стягувачем заяви у виконавчу службу про відкриття виконавчого провадження також можна успішно користуватися процесуальними правами. Наприклад, оскаржити постанову про відкриття виконавчого виробництв та інші постанови, дії, акти державного виконавця в рамках виконавчого провадження, оцінку майна, результати публічних торгів і т. п.
Детальніше пропонується для ознайомлення

3. Оспорювання виконавчого напису нотаріуса.
Поширеним механізмом звернення стягнення на заставне майно боржника є отримання виконавчого напису нотаріуса. Однак такий позасудовий порядок стягнення найбільш часто і досить успішно оспорюється боржниками. Це пов'язано як з недотриманням процедури, що передує виконавчого напису, так і з відсутністю безперечність в наявності або розмір заборгованості.
Для зупинки процесу стягнення майна за виконавчим написом нотаріуса необхідно звернутися з позовом до суду про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Підставами при подачі такого позову може бути обгрунтування наявності спору між заставодержателем і заставодавцем; вчинення виконавчогочого напису з порушенням вимог чинного законодавства (відсутність належним чином встановленого факту безспірності стягнення заборгованості з боржника, відсутність документів, які напевно встановлюють таку
безперечність і т.п.); наявність спору щодо меж відповідальності майнового поручителя і т.д..
Згідно зі ст. 47 Конституції України ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Таким чином, судове оспорювання виконавчих написів по житлу боржників часто закінчується в їх користь.
Крім того, Постановою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 лютого 2012 було встановлено, що підвищення банком процентної ставки може стати підставою для визнання заборгованості спірною, а виконавчий напис за такою заборгованістю не підлягає виконанню.
Також, на думку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ виконавчий напис нотаріуса може бути визнано таким, що не підлягає виконанню, у разі недотримання при її здійсненні п. 283 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, а саме те, що вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов'язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після закінчення тридцяти днів з моменту одержання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги про усунення порушень.
Звернемо увагу (прим. ЮТК) що наразі чинним є Порядок про вчинення нотаріальних дій.
Достатніми доказами недотримання банком такої умови є пояснення боржника про неотримання такої письмової вимоги і відсутність його в матеріалах справи.
При розгляді такої справи, за клопотанням боржника або поручителя, може бути призупинено дію виконавчого напису нотаріуса або зупинено виконавче провадження за його виконання.
Крім того, слід зазначити, що звернення стягнення на заставлене рухоме майно у позасудовому порядку, якщо кредитний договір і договір застави укладені до 16 жовтня 2011 р., можна успішно оспорювати в суді на підставі того, що нормами Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» до вказаної дати, зокрема ст. 26 цього закону, не було передбачено звернення стягнення на заставлене рухоме майно шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису. Таким чином таке звернення може бути вчинено лише на підставі рішення суду.
Заходи, які не допоможуть зберегти майно Боржника:
1. Пасивне очікування, ігнорування вимог кредитора, судового розгляду та / або виконавчих дій.
У фінансових установах є налагоджений механізм стягнення заборгованостей. У будь-якому випадку вони «не забудуть» про ваш борг або про виконавче провадження. Пасивне поводження з вашого боку приведе до несподіваного для вас проникнення в житло, арешт машини на дорозі і тому подібне. За станом справи необхідно уважно стежити, тоді в потрібний момент ваш юрист вчасно зможе знайти «лазівки», поліпшити ситуацію на вашу користь і застосувати правильний спосіб захисту ваших інтересів, в тому числі і майна.
2. Сприяння кредитору і державноавному виконавцю у вчиненні виконавчих дій.
Сумлінна та законна поведінка не означає, що ви повинні полегшувати роботу державному виконавцю і представникам стягувача. Не слід надавати їм зайвої інформації про себе (наприклад, приїжджати на своїй машині до них на зустріч, повідомляти про місця, де знаходиться ваше майно і т.д.).
3. Часткове погашення сум простроченого боргу без попередньої домовленості з кредитором.
Безглуздість таких платежів полягає в тому, що вони швидше за все будуть зараховуватися в погашення штрафних санкцій, які, можливо, нараховані абсолютно безпідставно. Фактичктично при цьому сума заборгованості не буде зменшуватися, а навіть збільшуватися (адже тіло кредиту, на яке нараховуються відсотки, не змінюється). Отже, за наявності суттєвої заборгованості та ініціювання кредитором судового процесу проти
вас (або позасудових процедур), будь-які платежі слід робити тільки за письмовою домовленістю з кредитором.
Загалом, ми радимо проводити мирні переговори між юристами позичальника та уповноваженими представниками кредитора щодо пошуку шляхів вирішення проблем з кредитом. Такі переговори можуть призвести до взаємовигідним домовленостям про зменшення розміру штрафних санкцій, розстрочення заборгованості, надання кредитних канікул, списання певних сум заборгованостей і т.д.
Крім розглянутих у цій статті, існує й безліч інших лазівок, які позичальники можуть вигідно використовувати. Тільки своєчасне, системне і комплексне застосування різних заходів із залученням досвідчених юристів дозволить особам, які мають проблемну кредитну заборгованість, значно відтягнути або уникнути стягнення майна.
А також (прим. ЮТК) затянувши на довго спір є великі шанси домовитися з кредитором про повне або часткове списання штрафних санкцій та пені (неустойки).

на основі статті російською мовою юриста Еліни Анцут

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×