Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Среда, 03 Декабрь 2014 10:46

Пеня у спадок. Яценюк виконує заповіти Азарова

Оцените материал
(1 Голосовать)

Деякої пікантності даному питанню надає наступний факт. Настільки ж безуспішні спроби ввести пеню робилися урядом Азарова «під царювання» Януковича. Подібні дії тоді люто і абсолютно справедливо таврувала колишня опозиція на чолі з лідером фракції «Батьківщина» в парламенті Яценюком. Тодішні опозиціонери, стали тепер владою, говорили про те, що в умовах зубожіння пересічних громадян, викликаного діями олігархів і влади Януковича, в тому числі й через затримок зарплат та інших виплат, піднімати питання про пеню (штраф) за прострочену оплату послуг ЖКГ - це аморально і загрожує тим, що мільйони громадян потраплять в «процентну кабалу».


Ініціатива "Прокидайся, громадо!!! - Ми пропонуємо боротьбу не з наслідками, а причинами
- детальніше тут


Більш того, в запропонованій перед парламентськими виборами 2012 року програмою Об'єднаної опозиції, лідерами якої значилися все той же Яценюк і нинішній спікер Турчинов, зазначена політична сила абсолютно справедливо заявляла: «Справедливого держави не може бути без доступних цін і тарифів. У сучасній Україні вони вже давно стали непідйомними для більшості громадян з їх низькими доходами ». Також колишні опозиціонери, що знаходяться нині при владі, обіцяли ввести мораторій на підвищення тарифів у ЖКГ до тих пір, поки не буде реалізовано їх прозоре формування і максимальне здешевлення.

Все це було сказано в 2012 році, який на тлі нинішнього соціально-економічного обвалу виглядає більш-менш пристойно навіть із застереженням на те, що два роки тому країною правили Янукович і компанія. Що говорити про нинішню ситуацію ?!
«Гоп-стоп, ми підійшли з-за рогу! ..»

Уряд вніс до Верховної Ради законопроект від 29 серпня 2014 4563 «Про житлово-комунальні послуги». Авторами документа на офіційному сайті Верховної Ради названі Кабмін і прем'єр Яценюк особисто. У проекті наявності спроба суттєво змінити чинну редакцію закону, прийняту ще в часи Кучми, оскільки нинішня редакція дає занадто великі права і можливості громадянам-споживачам житлово-комунальних послуг (ЖКП). Іншими словами, може виявитися, що антинародний режим Кучми, як мінімум в житлово-комунальних питаннях, був більш гуманним і демократичним, ніж нинішні «демократи».

Повернемося до питання пені. Відповідно до статті 13 даного законопроекту, у разі несвоєчасного та / або не в повному обсязі внесення плати за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплачувати пеню у розмірі 0,1% суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не більше 100% загальної суми боргу, крім визначених законом випадків. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. При цьому граничним терміном внесення плати є 20 число місяця, наступного за розрахунковим. Пеня за кожний місяць нараховується окремо.
До історії питання

Питання пені за ЖКГ-послуги виник не вчора і навіть не за Януковича, а в далекому 1983 році. Саме тоді був прийнятий Житловий кодекс України, формально чинний і понині з пострадянськими змінами та доповненнями. Тоді ж вперше з'явилося поняття пені за несплату, неповну або несвоєчасну оплату ЖКП, якась пеня вводилася нормативними актами органів виконавчої влади. Але тоді були зовсім інші соціально-економічні умови. Та й пеня була іншою.

Ініціатива "Прокидайся, громадо!!! - Ми пропонуємо боротьбу не з наслідками, а причинами
- детальніше тут


Невелике порівняння. Після останнього стрибкоподібного підвищення тарифів вже при уряді Яценюка місячна плата за невелику, «брежнєвського» розміру трикімнатну квартиру в Києві в опалювальний сезон при трьох проживаючих перевищить 1200 гривень, тобто мінімальну зарплату. В той же час, в 1983 році за аналогічну житлоплощу необхідно було викласти приблизно десяту частину среднемінімальной зарплати радянського трудівника, що становила тоді 100-120 радянських рублів. Навіть при одному працюючому в сім'ї - а працювали тоді практично все, і безробіття в принципі не було! - Оплачувати ЖКП було абсолютно необтяжливо.Стягування пені тоді носило скоріше виховний характер, оскільки не платити за квартиру було ганебним крохоборстве, бо практично будь-якому оплата тарифів була цілком по кишені. Не платили зазвичай тільки особи, які вели асоціальний спосіб життя, наприклад, страждають алкоголізмом.

Але навіть тоді пеня становила не 0,1%, а 0,01% в день. А загальна сума пені не повинна була перевищувати 50%, а не 100%, як зараз. Вважалося, цього цілком достатньо.

У 1996 році спеціальним законом вже в незалежній Україні дію норми про пеню за ЖКП було зупинено до тих пір, поки не буде ліквідовано заборгованість із зарплат, пенсій та інших виплат.

У міру виходу з кризи на початку 2000 років на хвилі глобального економічного буму, про цю норму забули, оскільки борги стали скорочуватися. Коли з початком кризи 2008 року борги стали знову рости, вводити пеню не наважилися, оскільки Україна вступила в смугу перманентних виборів. Але саме тоді в нормативних документах вперше була встановлена пеня в розмірі 0,1%, тобто в 10 разів більше, ніж у радянські часи.

Потім, повторимо, пеню намагалися відродити в часи Януковича-Азарова, але на хвилі протестів і чергових виборів знову не наважилися, так само як не наважилися остаточно замінити «соціалістичний» Житловий кодекс «капіталістичним».


Ініціатива "Прокидайся, громадо!!! - Ми пропонуємо боротьбу не з наслідками, а причинами
- детальніше тутІ ось знову має місце чергова спроба.

Сам факт того, що під час війни і економічного обвалу Кабмін раптом згадав про такий «архіважливій» для поточного моменту питанні, як нова редакція закону про житлово-комунальні послуги і, зокрема, про пеню на оплату тарифів, викликає безліч питань. Хоча величезна заборгованість у сфері ЖКГ має місце, але громадяни, незважаючи на дорожнечу, платять, і навіть спостерігається позитивна динаміка, тобто скорочення заборгованості.

За даними Державної служби статистики, в липні поточного року порівняно з червнем борг населення за спожиті житлово-комунальні послуги зменшився на 1,1%, або на 125,2 мільйона гривень, і склав 11,032 мільярда гривень.

При цьому борг за квартирну плату станом на 1 серпня збільшився на 2,3 млн гривень до 2307 млн гривень, але зате борг за опалення зменшився на 80300000 гривень до 5266 млн гривень, що закономірно, оскільки в літній період громадяни зазвичай скорочують борги за тепло, накопичені взимку. У свою чергу, борг за газопостачання скоротився на 97200000 гривень до 1167 млн гривень.

Якщо розглядати структуру заборгованості в регіональному розрізі, то в липні серед регіонів найбільша заборгованість за опалення зафіксована в Донецькій, Дніпропетровській та Харківській областях; за газопостачання - в Дніпропетровській, Київській і Харківській областях. Найбільша заборгованість по квартирній платі в липні має місце в Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях.

Загальне скорочення боргів населення останнім часом стало стійкою тенденцією. У порівнянні з травнем нинішнього року, в червні борг також зменшився на 2,5%, або на 286 млн гривень, до 11157 млн гривень.

Це відбувалося в умовах, коли з ініціативи уряду були заморожені зарплати в бюджетній сфері та соціальні виплати, що відразу ж спричинило заморожування і навіть скорочення доходів громадян - і це в умовах різкої девальвації, інфляції, зростання безробіття.
З чого б це і кому вигідно?


Ініціатива "Прокидайся, громадо!!! - Ми пропонуємо боротьбу не з наслідками, а причинами
- детальніше тутУ Житловому кодексі з усіма змінами та доповненнями власне згадки про пеню немає. У нині чинному законі про житлово-комунальні послуги йдеться лише про те, що пеня може бути введена, але її розміри і механізм застосування не обумовлені. Фактично зараз пеня встановлена нормативними документами Кабміну і ними ж заморожена, точніше не введена в дію. Легітимність пені зараз є досить сумнівною. Саме в такому стані це питання дістався нинішній владі від «попередників».

Але уряд Яценюка вирішило довести питання до «переможного кінця». А саме: ввести норму про пеню, включаючи її розмір та механізм нарахування, в тіло закону, залишивши, втім, за Кабміном право встановлювати порядок її нарахування та стягнення.

І все ж, чому нинішній уряд в настільки, м'яко кажучи, невідповідний для комунальних чвар час раптом зело потурбувалося проблемою термінового перегляду закону, включаючи «повне і остаточне» введення пені?

Формальні причини викладені в пояснювальній записці, підписаній першим віце-прем'єром Володимиром Гройсманом. Але там лише красиві і правильні слова.

Вигідно же це насамперед олігархам, контролюючими енергетичні об'єкти та комунальну інфраструктуру. Яскравим прикладом тут може служити Київ, в якому столичний енергомонополіста «Київенерго» контролюється структурами Ахметова.Ініціатива "Прокидайся, громадо!!! - Ми пропонуємо боротьбу не з наслідками, а причинами
- детальніше тутЗараз входить до Ахметовська ДТЕК «Київенерго» розгорнуло бурхливу діяльність щодо укладення з населенням договорів на постачання електричної та теплової енергії, гарячої води. Діяльність ця абсолютно незаконна, про що докладно вже неодноразово писалося.

Повна легітимація і остаточне введення пені дозволить олігархам кшталт Ахметова компенсувати за рахунок пені відстрочку в платежах рядових споживачів ..

Про шанси проходження документа через парламент поки говорити важко. З одного боку, можливість цілком реальна хоча б по причині відсутності зараз під куполом Ради реальної впливової опозиції. З іншого боку, на носі дострокові парламентські вибори, і зараз такий документ може не пройти. Але він цілком може «спливти» після виборів, оскільки олігархічний устрій економіки і, відповідно, його лобі нікуди не дінеться.

Олександр Карпець, переклад ЮТК

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×